تقویم اجرایی طرح تدبیر
شناسه پست: 3011
بازدید: 3953
 • هر ساله، برنامه مدارس براساس یک شیوه نامه خاص و ویژه نوشته میشود و براساس اولویت­ های خاصی به رشته تحریر در می ­آید. برنامه ی طرح تدبیر بدین منظور انجام میگیرد، تا به تمامی مدیران و معلمان در سراسر کشور در جهت ارتقا و اعتلای آموزش و پرورش و ارتقا نحوه مدیریت برنامه­ های مدرسه کمک نماید. به عبارتی برنامه­ ی طرح تدبیر مدرسه شیوه­ای نو برای مدیران است، تا بدین روش برنامه­ های مدرسه به صورتی دقیق­تر و با دیدی وسیع­تر به عرصه ظهور نشینند. برنامه طرح تدبیر دارای انواعی است، که براساس برنامه سالانه و تقویم اجرایی طرح تدبیر به رشته تحریر درآمدهه اند. که در ادامه آنها را بیان خواهیم کرد. پس برای افزایش آگاهی از برنامه تدبیر و چگونگی انجام آن به بهترین نحو، با ما همراه باشید. همچنین اگر شما جز مدیران دلسوزی هستید که پیدا کردن راهکاری برای برنامه ­ریزی، برای شما دردسر ساز است و ایجاد سردرگمی میکند، نگران نباشید. چرا که در پایان این مقاله شما را از هر دغدغه و چالشی رها خواهیم کرد و شما به راحتی بهترین راه­های آموزشی را تشخیص خواهید داد و بکار میبرید.

  تقویم اجرایی طرح تدبیر
  تقویم اجرایی طرح تدبیر

  تدبیر چیست؟

  در فرهنگ لغت دهخدا تدبیر به معنا اندیشه کردن در عاقبت کار معنا شده است. در واقع طرح تدبیر لزوم آینده نگری و نگاه به آینده را نشان میدهد تدبیر در این طرح همچنین به این معناست که معلم طبق برنامه ریزی سالانه انجام شده و با نگاه به آینده در چهارچوب مشخص شده به انجام امور خود میپردازد. در حقیقت اداره آموزش و پرورش شیوه نامه انجام امور را به هر مدرسه ای ارسال میکند و مدارس ملزم به رعایت دستورالعمل های خود در آن چهارچوب هستند. نتایجی که پس از چندین سال از گذشت طرح تدبیر در افراد مشاهده شد همگی نشان دهنده بازدهی بالای این طرح در روند آموزشی، پرورشی، تربیتی و بهداشتی مدارس است. 

  بازدهی بالای طرح تدبیر و همچنین درجه اهمیت آن سبب شده است تا آموزش و پرورش مدادم در حال بروز رسانی آن و ایجاد تغییرات در این طرح باشد تا پیشرفت به موازات رشد تکنولوژی حاصل شود. در هر فرآیندی ایجاد تغییرات هم زمان بر است و هم هزینه بسیاری را میطلبد لذا آموزش و پرورش در هر تغییری که در این روند ایجاد میکند هزینه بسیاری میکند. همچنین شروع هر فرآیندی با شروع و احداث زیر ساخت هایی همراه است این بدین معناست که آموزش و پرورش برای ایجاد طرح تدبیر هزینه بسیار بالایی را متحمل شده است. از طرفی گاهی برای ایجاد تغییر در روند طرح تدبیر آموزش باز هم نیاز به صرف هزینه بیشتری است. بنابراین بر معلمان واجب است تا برنامه صحیحی را در روند آموزشی ارائه دهند.

  طرح تدبیر

  هر ساله قبل از شروع کار مدارس معلمان و کارکنان مدارس ملزم به برنامه ریزی صحیح برای انجام فعالیت های پیش رو در مدارس هستند. این برنامه­ریزی نیازمند صرف زمان و وقت بسیار و همچنین تفکر در ارتباط با چشم اندازهای پیش روی مدارس است. به همین خاطر برنامه ریزی در این رابطه باید به طور منظم و با کیفیت عالی صورت گیرد. در گذشته نوشتن برنامه طرح تدبیر وجود داشت اما نه بر اساس طرح تدبیر و به صورت باب امروز. نوشتن این برنامه توسط مدیران به صورت سالانه انجام میگرفت و هر مدیر با توجه به میل شخصی خود و تجربیات سالیان قبل این برنامه­ریزی را انجام مینمود. در واقع طرح تدبیر به این علت معرفی و وارد عرصه شد که هدف، ایجاد تغییری در نوشتن این سبک برنامه­ریزی بود.

  تا قبل از حضور برنامه طرح تدبیر معلمان و مدیران با توجه به تجارب خود از کلاسهای درس برنامه ریزی را طرح بندی مینمودند. اما در حال حاضر موضوع تغییر کرده و حرکت به سوی طرح تدبیر باعث شده است تا مدیران و معلمان طبق روشهای ویژه­ای اقدام به برنامه­ریزی نمایند و همین امر ضرورت برنامه­ریزی درست را میطلبد اما طبیعتا بسیاری از افراد از توانایی برنامه­ریزی دقیق عاجز هستند و دچار سردرگمی میشوند لذا فایلهای آماده شده طرح تدبیر ما میتوانند در این راه برای بسیاری عزیزان موثر واقع شوند این فایلها شامل فرمهای تکمیل شده طرح تدبیر هستند که بصورت مداوم از سوی گروه پشتیبانی آپدیت میشوند بنابراین شما با تغییرات محتوای طرح تدبیر میتوانید فرم تکمیل شده طرح تدبیر رایگان را دانلود نمایید و از تغییرات جدید بهره ببرید. مطلب دیگر اینکه یک برنامه­ریزی دقیق میتواند سبب بهبود نابسامانی های مدارس و عملکرد بیشتر همان مدرسه شود.

  طرح تدبیر و برنامه سالانه آن

  طرح تدبیر
  طرح تدبیر مختص مدارس خاص یا مدارس دولتی نیست

  طرح تدبیر مختص مدارس خاص و یا مدارس دولتی نیست، بلکه این طرح در تمامی مدارس به اجرا در می­آید و مدیران مدارس هر ساله با توجه به برنامه جدید طرح تدبیر اقدام به برنامه­ریزی برای مدارس خود می­نمایند. از سویی همانطور که اشاره شد، طرح تدبیر دارای انواعی است اعم از طرح تدبیر برای مدارس ابتدایی، طرح تدبیر برای مدارس استثنایی، طرح تدبیر برای مدارس شاهد و هیئت امنایی و در نهایت طرح تدبیر برای مدارس قرآن. در هر کدام از این مدارس نیازها برای دانش­آموزان با نیازهای دیگر مدارس متفاوت است. از طرفی موقعیت در حال تحصیل هر کدام از این مدارس با مدارس دیگر نیز متفاوت است، بنابراین نمیتوان یک برنامه جامع برای تمامی این مدارس نوشت و این قضیه با هدف اصلی برنامه تدبیر که طرح بندی برنامه با توجه به هر مدرسه­ای است، در منافات است. بنابراین برای هر مدرسه باید با توجه به ضروریات عملکردی مدرسه برنامه­ریزی صورت گیرد. اقدامی که در فایل­های آماده طرح تدبیر مجموعه ما به گونه­ای بی نظیر سازمان یافته است  نحوه طراحی این فایلها در مبحث مربوط به خود به طور مفصل بیان شده است.

  طرح تدبیر مختص مدارس خاص یا مدارس دولتی نیست همچنین در مدارس برنامه ی طرح تعالی اجرا میشود.توصیه میکنم به محصول برنامه طرح تعالی ما مراجعه نمایید.

  چرایی اهمیت بسیار زیاد طرح تدبیر

  در عصر حاضر، سرعت گسترش اطلاعات و فناوری­ها به گونه­ای شده که گاه این سرعت از سرعت حرکت انسان به سمت رشد پیشی میگیرد. این ارتقا سطح دانش و فناوری، سطح توقع خانواده­ها و دانش­آموزان را از مدارس  و مراکز آموزشی در حال تحصیل در آن افزایش داده است. در پی پاسخ به این انتظارات، متخصصان آموزش­ و پرورش همواره در حال ارائه راهکارهایی برای بهبود شرایط و وضعیت مدارس و آموزشگاه­ها هستند. قطع به یقین زمانی که پژوهشی صورت میگیرد تا زمانیکه این پژوهش اجرایی و نمونه عملی آن مشاهده نشود ضعف­ها و نکات مثبت و منفی آن برای اجتماع روشن نخواهد شد. لذا طرح تدبیر یکی از همین راهکارهایی است که متخصصان آموزش و پرورش برای افزایش روند آموزشی در مدارس در سالهای اخیر ارائه داده­اند. که خوشبختانه به علت برنامه­ریزی درست از طرف مدیران در بسیاری از مدارس روند رو به رشدی را در حال سپری کردن است.

  برنامه ریزی درست از سوی مدیران سبب حرکت رو به رشد مدارس میشود
  برنامه ریزی درست از سوی مدیران سبب حرکت رو به رشد مدارس میشود

  در واقع متخصصان آموزش با بررسی و بازنگری برنامه ­ی طرح تدبیر براساس سند طرح تدبیر استراتژی و برنامه­های لازم که قابلیت اجرایی شدن در مراکز آموزشی را دارند پایه ریزی میکنند. طبق صحبتهای صورت گرفته، هر مدیر و هر معلمی در عصر حاضر، نیازمند به برنامه­ریزی دقیق و تفکری منسجم و یکپارچه برای هدایت مدرسه در طول سال تحصیلی است. در واقع مدیریت در مدارس فرآیندی است که در آن سرمایه­های آینده ساخته میشوند. مهمترین اعضای این فرآیند شخص مدیران هستند، که سخت­ترین وظیفه را بر دوش میکشند، چرا که پرورش افراد و آموزش آنها را بر عهده میگیرند. به خاطر همین وظیفه،  فعالیت­های برنامه تدبیر باید مبتنی بر احتیاجات و ضرورت­های جامعه باشد. در بحث مدیریت در مدارس، افراد به عنوان ورودی این فرایند و خروجی از مکان مدرسه حائز اهمیت فراوانی هستند. به عبارتی دیگر، مدیریت مدرسه، مدیریت نسل آینده می‌باشد، که بر پیشرفت و رشد جامعه بنا شده است. بر همین اساس طرح و استراتژی موثری که بالاترین کمک را  میتواند هم به مدیران هم معلمان و هم دانش­آموزان به عنوان سرمایه­های جامعه کند طرح تدبیر است.

  برنامه ی طرح تدبیر
  مدیریت در مدارس فرآیندی است که در آن سرمایه های آینده ساخته میشوند

  هدف از صورت جلسات طرح تدبیر، تقویت همکاری و مشارکت خانواده­ها و معلمان و همچنین دانش­آموزان در تمامی فعالیتهای مدرسه اعم از آموزشی، تربیتی، دینی، بهداشتی و… است. همچنین از دیگر اهداف آن میتوان گسترش ارزیابی و وسعت دادن به  فرهنگ مباحث ذکر شده و نهایتا ارتقا موضوع کیفیت عملکردها در مدرسه را نام برد. به همین خاطر مدیران موظف­اند که با انجام دستورات درج شده در طرح تدبیر و همچنین مستندات و ساحت­های طرح تدبیر به کارشناسان و متخصصان طرح تدبیر در جهت ارزشیابی اعلام آمادگی کنند. ما در فایل آماده شده طرح تدبیر، به امید این که ارائه نمونه برنامه سالانه و تقویم اجرایی طرح تدبیر بتواند گامی در جهت حل چالش­های در پیش روی مدیران عزیز بردارد با وسواس و دقت تمام این نمونه ها را فراهم کرده­ایم. در مباحث پیش رو قصد داریم که در مورد این نمونه ها بیشتر با شما صحبت کنیم.

  مدیریت در مدارس فرآیندی است که در آن سرمایه­های آینده ساخته میشوند

  آیا نمونه فایلهای برنامه طرح تدبیر فقط مختص به مدیران است؟

  پاسخ به این پرسش منفی است. علاوه بر مدیران مدارس سایر کارکنان مرکز آموزشی نیز میتوانند از این فایلها نهایت بهره را ببرند. همانطور که میدانیم برنامه طرح تدبیر را معلمان و حتی مشاوران مدرسه میتوانند در روند آموزشی به کار برند و تدوین برنامه سالانه و ضرورتهایشان را طبق آن در پیش بگیرند. این همراهی از نقطه نظر مشارکت با مدیران و همچنین کمک به بهبود اوضاع آموزشی مدرسه اهمیت میگیرد. در این مشارکت تنها مدیران نمیتوانند روند بهتری را در انجام امور به دست بگیرند بلکه رویکرد همکاری باعث تعامل هر چه بیشتر و عملکرد بهتر مجموعه مدرسه میشود. در زیر  افرادی را که در سالهای اخیر توانسته­اند در این همکاری و مشارکت همراه با آموزش مدرسه باشند بطور جامع و کلی بدان­ها پرداخته شده است. این افراد شامل معاونان آموزشی، معاونان پرورشی، مربیان پرورشی مدارس، معاونان اجرایی، مشاوران، مربیان بخش بهداشت مدارس، معاونان فناوری و آموزگاران می باشد. خاص فایل با همکاری موسسه و سایت مدرسه فایل به گونه­ای فایلهای آماده را پیاده سازی نموده است تا هیچ شخصی در مجموعه مدرسه دچار سردرگمی نکند و با توجه به سمت خود در مدرسه بتواند برنامه آموزشی خاص خود را متناسب با محل آموزشی خود بیابد.

  آیا نمونه فایلهای برنامه طرح تدبیر فقط مختص به مدیران است؟
  آیا نمونه فایلهای برنامه طرح تدبیر فقط مختص به مدیران است؟

  معاونان آموزشی در برنامه طرح تدبیر

  معاونان آموزشی مدارس وظیفه دارند که برنامه ­ریزی خود را در اوایل سال تحصیلی به مدیر مدرسه تحویل دهند. یعنی این برنامه باید قبل از شروع به کار مدارس طرح­ریزی شده باشد. به همین دلیل معمولا پیشنهاد میشود که تدوین برنامه از سوی معاونان در تابستان یعنی قبل از شروع کلاسها در مهر انجام پذیر، تا در صورت نیاز به تغییر از سوی مدیر فرصت کافی برای تغییر فراهم باشد.

  معمولا برنامه اجرایی که از سوی معاون آموزشی ارائه میگردد در سه نسخه تدوین شده است. از این سه نسخه دو نسخه جهت بررسی در اختیار مدیر و خود معاون آموزشی و نسخه دیگر در اختیار اداره محل قرار میگیرد. بطور قطع تدوین برنامه طرح تدبیر از سوی معاونان آموزشی بخش گسترده­ای از اهداف مجسم شده در ذهن معاونان را به عرصه ظهور می­نشاند و بدین طریق باعث بهبود کارایی مرکز آموزشی میشود.

  معاونان پرورشی در برنامه طرح تدبیر

  در فرهنگ لغت عمید واژه پرورش به معنای آموزش و تعلیم معنا شده است. بنابراین معاونان پرورشی پیشتازان آموزش و تعلیم اخلاق و تربیت دانش­ آموزان در مدارس هستند. حال اگر که یک معاون پرورشی برنامه­ریزی دقیق و پیوسته ای را تدوین نماید قادر خواهد بود تا به بهترین روند و شیوه افرادی با بهترین شیوه اخلاقی و تربیتی در اختیار جامعه قرار دهد. بنابراین یکی از مهمترین ارکان در مدرسه معاونان پرورشی هستند که برنامه­ریزی دقیق آنها در طرح تدبیر ثمرات تحسین برانگیزی را به دنبال خواهد داشت. و از سوی دیگر کوتاهی در این امر میتواند جبران ناپذیر باشد.

  برنامه های آموزشی از سوی معاونین پرورشی
  برنامه های آموزشی از سوی معاونین پرورشی

  برنامه­های آموزشی از سوی معاونین پرورشی

  مربیان پرورشی در برنامه طرح تدبیر

  در برخی از مدارس به علل مختلفی از قبیل نبود تعداد کافی دانش­آموز در مدرسه و یا کمبود ظرفیت معاونان پرورشی در سطح شهر یا استان امکان بکارگیری معاونین پرورشی در مدارس وجود ندارد در سالهای قبل از اجرای طرح تدبیر گاهی اتفاق می­افتاد که برخی از مدارس از معاونین مدارس دیگر با ظرفیت بالا استفاده میکردند اما بعد از اجرایی شدن برنامه جدید طرح تدبیر بخشنامه­هایی از سوی آموزش و پرورش به مدارس ابلاغ شد در این بخشنامه ها ذکر شده بود که اگر مدارسی دارای معاونین پرورشی نیستند ضروری است که در انها  مربیان پرورشی بکار گرفته شوند. در واقع مربی پرورشی همان وظایف معاون پرورشی را انجام میدهد و وظیفه هر دو یعنی هم معلم پرورشی و هم معاون پرورشی ارتقای تربیت، اخلاق و طرز رفتار و برخورد دانش­آموزان است. یادآوری این نکته خالی از لطف نیست این که حیطه فعالیت مربیان پرورشی به اندازه معاونان پرورشی نیست اما مربیان نیز موظف هستند تا به وسواس و دقت تمام برنامه طرح تدبیر را تدوین کنند.

  مربیان پرورشی در برنامه طرح تدبیر
  مربیان پرورشی در برنامه طرح تدبیر

  صرف نظر از اینکه سمت فرد در مدرسه معاون است و یا مربی، بر هر دو فرد واجب است تا به طور کامل و دقیق مستندات خود را برنامه­ریزی نموده و به بهترین روش و روند سعی در به اجرا درآوردن آنها نماید.

  مربیان پرورشی در برنامه طرح تدبیر

  معاونان اجرایی در برنامه طرح تدبیر

  در چندین سال گذشته با تغییر روند در آموزش مدارس شاهد  تغییر عنوان سمت دفتردار به معاون اجرایی بودیم. اگر شما هم جز آن دسته افرادی هستید که گمان میکنید معاون اجرایی فقط به مقطع اول و دوم مربوط میشود متاسفانه باید بگویم که اینگونه نیست زیرا در سالهای اخیر در مقاطع ابتدایی سمت دفتر دار به سمت معاون اجرایی تغییر موضع داده است.

  معاونین اجرایی جز افراد بسیار زحمتکش مدارس به حساب می آیند که در راستای انجام امور آموزشی بی بدیل زحمت میکشند. اما متاسفانه در اکثر مواقع امور این قشر مورد بی توجهی فراوانی قرار میگیرد. از سویی به این علت که نظام آموزشی این عزیزان را مورد کم توجهی قرار داده است به همین خاطر به طور معمول برنامه­ریزی ای که معاونان اجرایی انجام میدهند به صورت مکتوب ارائه میشود.

  معاونان فناوری در برنامه طرح تدبیر

  نیاز نظام آموزشی به معاونان فناوری به علت گسترش دانش فناوری در عصر کنونی در چند سال اخیر بوجود آمد. به عبارتی این سمت در سالهای اخیر در بین مدارس باب شد. افرادی که در این سمت قرار میگیرند معمولا از لحاظ علم تکنولوژی نسبت به سایر همکاران خود در مرتبه بالاتری قرار میگیرند. همچنین در چند سال اخیر توجه آموزش به سمت هوشمند سازی و ارائه آموزش از طریق دنیای دیجیتال بیشتر شد به همین دلیل نیاز آموزشی نسبت به گذشته به معاونان فناوری احساس نیاز بیشتری کرد.

  تجارب کسب شده در مراکز آموزشی بیانگر این موضوع هستند که معاونان فناوری میتوانند بیشترین تاثیر را برروند برنامه طرح تدبیر بگذارند زیرا این افراد باید از تسلط قابل توجهی نسبت به بقیه افراد در امور برنامه­ریزی برخوردار باشند تا بتوانند موثرترین راهکارها را در فراهم آموزشی دانش­آموزان استخراج نمایند. به همین دلیل فایلهای ارائه شده از سوی ما دارای جداول پر شده طرح تدبیر است که شما براساس آنها میتوانید طی برنامه­ریزی برای طرح تدبیر از سوی معاونان فناوری بهینه­ترین برنامه­ها را استخراج کنید و بهترین نتایج را ببینید.

  قطعا پیدا کردن یک برنامه دقیق و راهبردی برای مدرسه میتواند کمک موثری به معاونین عزیز نماید.

  معاونین فناوری در برنامه طرح تدبیر
  معاونین فناوری در برنامه طرح تدبیر

   معاونان فناوری میتوانند بیشترین تاثیر را برروند برنامه طرح تدبیر بگذارند

  مشاوران در برنامه طرح تدبیر

  همانطور که از نام مشاور پیدا است این افراد محرم رازهای دانش­آموزان به حساب می­آیند. اما موردی که در مورد مشاوره در مدارس وجود دارد اینکه گاهی برخی از دانش­آموزان نسبت به بقیه خجالتی تر هستند و از اینکه مسائل خود را با مشاوران در میان بگذارند خجالت میکشند  بنابراین مشاوران باید در این موارد با تدوین برنامه طرح تدبیر بر اساس ساحت­های طرح تدبیر به گونه­ای اقدام به برنامه­ریزی نمایند که چهارچوب ارائه شده بتواند بسیاری از مشکلات دانش آموزان را در خود بگنجاند. از طرفی مشاور باید به طور مرتب  دائم به سرکشی از تمامی کلاسها بپردازد تا بدین وسیله بتواند دانش­آموزان دارای مشکلات خانوادگی و یا افت تحصیلی آنان را که ممکن است به هر دلیلی رخ دهد شناسایی کرده و از هیچ تلاشی دریغ نکند.

  مشاوران در برنامه طرح تدبیر
  مشاوران در برنامه طرح تدبیر

  مشاوران محرم رازهای دانش آموزان

  مربی بهداشت در برنامه طرح تدبیر

  نقش مربیان بهداشت در مدارس تربیت دانش­آموزان از لحاظ بهداشتی است. به همین دلیل این عزیزان محافظان بهداشت دانش­آموزان هستند. همانطور که دیگر معاونان در مدارس به بعدهای مختلف دانش­آموزان و حفظ بهداشت فکری و آموزشی آنها اهمیت میدهند مربیان بهداشت هم وظیفه بهداشت شخصی و عمومی دانش­آموزان را بر عهده دارند.  

  از آنجایی که مسائل بهداشتی تاثیر زیادی بر روی بهداشت روانی نیز دارد و این دو به صورت رشته هایی ناگسستنی از هم هستند، بنابراین اهمیت مربیان بهداشت ارتقا می­یابد. اهمیت این مسئله مربیان بهداشت را به سمت مستند سازی و برنامه­ریزی درست بر پایه رعایت تمامی موارد بهداشتی سوق میدهد. جداول پر شده برنامه طرح تدبیر که مختص به مربیان بهداشت است به گونه ای در محصول مورد نظر ما ساخته و پرداخته شده است که جای هیچ کمبودی چه از نظر بهداشت جسمانی و چه بهداشت روانی باقی نمی­ماند. علاوه بر این مربیان بهداشت با تدوین این برنامه­ها باعث ارتقا و پیشرفت سلامت روان و جسم دانش­آموزان و بهبود طرز تفکر آنها درباره مدرسه میشوند.

  آموزگاران در برنامه طرح تدبیر

   نقش پر رنگ و با اهمیت در مدارس را آموزگاران در ارتباط با دانش­آموزان برقرار میکنند. در واقع اولین برخورد افراد در سالهای ابتدایی زندگی با آموزگاران دوره ابتدایی است این برخورد و اثر آن در ذهن افراد هیچگاه از خاطره ها پاک نمیشود. به همین دلیل میتوان گفت به میزان زیادی آموزگاران این دوره از زندگی بیشترین اثر را بر شکل­گیری الگوی رفتاری و اجتماعی افراد در جامعه بر جای میگذارند. به همین دلیل معلمان جز پیشگامان ساخت جامعه مفید و سالم محسوب میشوند. بنابراین به علت اثر آنها بر جامعه نقش آنها نیز در ارتباط با جامعه اهمیت بسیاری پیدا میکند. با توجه به مطالب گفته شده لزوم تدوین برنامه از سوی آموزگاران ضرورت بیشتری می­یابد. لذا آموزگاران باید برنامه­ریزی جهت دار و دقیقی در ارتباط با برنامه طرح تدبیر و فعالیت­های طرح تدبیر انجام دهند. توصیه میکنم از محصولات پوشه کار معلمان ما دیدن نمایید.

  نقش آموزگاران در ارتباط با دانش آموزان دربرنامه طرح تدبیر
  نقش آموزگاران در ارتباط با دانش آموزان دربرنامه طرح تدبیر

  مدیران در برنامه طرح تدبیر

  حال به اختصار به بیان نقش مدیران در طرح برنامه تدبیر میپردازیم:

  مدیران با برنامه­ریزی درست و زمان بندی شده باید قادر باشند که طرح تدبیر را به مرحله عملیاتی برسانند

  عملیاتی کردن این طرح ها و همچنین سازمان­دهی اهداف بر اساس بودجه تعیین شده صورت میگیرد. هر چقدرمیزان بودجه­ای که در اختیار مدیران مدرسه قرار میگیرد بیشتر باشد سازماندهی مدرسه بر اساس برنامه های تعیین شده بهتر و عملکردی­تر خواهد بود. در واقع رهبری و پیشبرد برنامه طرح تدبیر بر عهده مدیران مدارس است. این بدان معنا نیست که میران به تنهایی تمامی این کارها را انجام دهند بلکه تمامی اعضای مدرسه به مثابه یک کل منسجم باید در اجرایی کردن این طرح به مدیران کمک کنند تا بهترین نتیجه حاصل شود. برای عملیاتی شدن طرح تدبیر ما نیازمند مداوم نظارت هستیم که این نظارت در دو سطح صورت میگیرد سطح نخست  بر عهده مدیر است و عهده دار سطح دوم بازرسان طرح تدبیر هستند .

  از سویی دیگر  به اجرا درآمدن طرح تدبیر بدون گرفتن تاییدیه از سوی مدیران برنامه امکان­پذیر نیست . این مسئله باعث شده است که از فرم خود ارزیابی در برنامه تدبیر به منظور ارزشیابی استفاده شود.

  اهداف و چشم اندازهای طرح تدبیر  

  اهداف طرح تدبیر

  به طور قطع، زمانیکه ارگانی به بزرگی آموزش و پرورش اقدام به شروع فعالیتی همچون طرح تدبیر می نماید و در این راه زمان و هزینه زیادی را صرف میکند، هدف های بسیاری را در پشت پرده آن در نظر گرفته است که بر بسیاری از افراد آشکار نیست . این اهداف بدین منظور در نظر گرفته شده اند که دانش­آموزان و معلمان را به سمت پیشرفت هر چه بیشتر علم و دانش و اخلاق هدایت کند. لذا غفلت در برنامه ریزی از سوی معلمان و مدیران ممکن است جبران ناپذیر باشد مجموعه ما با در نظر گرفتن تمامی ابعاد و اهداف و چشم اندازهای طرح تدبیر صورت­ جلسات طرح تدبیر را به گونه ای سازمان دهی کرده است که پاسخگو به اهداف در پیش روی مدارس و در جهت پیشرفت آنها باشد.

  اهداف طرح تدبیر
  اهداف طرح تدبیر

  طرح تدبیر همچنین در مقاطع بالاتر همچون متوسطه اول و متوسطه دوم اجرایی شده است اما نام­های دیگری دارند.معاونان پرورشی پیشتازان آموزش و تعلیم اخلاق و تربیت دانش­آموزان در مدارس هستند

  سامانه همگام

  سامانه همگام  یکی از ارکان طرح تدبیر است. در این سامانه طرح تدبیر مدیران که برای مدارس خود آن را برنامه ریزی نموده­اند ثبت میشود. سامانه همگام جز زیرساخت­های طراحی شده از طرف آموزش و پرورش بود که هزینه بسیاری را شامل شد. از این سامانه برای اجرای طرح تدبیر به بهترین شکل استفاده میشود. پس از به پایان رساندن برنامه های طرح تدبیر توسط مدیران مدارس، آنها اقدام به بارگذاری طرح خود در سامانه می­نمایند این کار به این علت صورت میگیرد تا اقدامات انجام شده توسط معلمان قابلیت بازبینی و ارزشیابی را توسط کارشناسان مربوطه داشته باشد. مدت مدیدی است که این سامانه در جهت یاری به روند کار معلمان در حال انجام فعالیت است و همین امر سبب شده تا فعالیت های مدیران و معلمان کاهش یابد و از اتلاف زمان جلوگیری شود. برای مثال با وجود این سامانه هیچ معلم یا مدیری نیاز به ارسال اقدامات خود به صورت پستی یا حضور در محل ندارد بلکه با مراجعه به این سامانه میتواند فعالیت های برنامه تدبیر خود را بارگذاری نماید. این سامانه باعث افزایش بازدهی مدیران و مدارس شده است. توصیه میکنم مقاله ی امتیازدهی هوشمند در سامانه همگام را مطالعه نمایید.

  اقدامات معلمان در سامانه همگام قابل بازبینی است.
  اقدامات معلمان در سامانه همگام قابل بازبینی است.

  مورد دیگر که از آن در سامانه همگام استفاده میشود موضوع ابلاغیه های مرتبط با چهارچوبها و قوانین مدرسه است. از مزایای این روش اینکه با یک ابلاغ نامه میتوان به صورت یکپارچه و واحدی برنامه ریزی نمود.

  طرح تدبیر قطعا تأثیرات بسیار زیادی بر روی نظام آموزشی داشته است. قبل از اجرای طرح تدبیر نیز اقداماتی به منظور عملکرد مدرسه صورت میپذیرفت و این عمل جز جدایی ناپذیر سیستم آموزشی بود اما با حضور این طرح شیوه برنامه ریزی مرتب تر شد و  نقشه راه در اختیار تمام معلمان و مدیران سراسر کشور قرار داده شد.

  ما در فایل آماده شده برنامه طرح تدبیر جامع ترین و کاملترین برنامه طرح تدبیر را در اختیار شما قرار میدهیم. شما با مراجعه به آن استراتژی و برنامه هم خوان با مدرسه خود را می­یابید. این فایل شامل بخشهای متعددی است. جدول بندی های منظم و تکمیل شده این فایل با وسواس تمام و تفکر شبانه روزی پر شده اند تا در نهایت شما با خرید آن بتوانید به راحتی هر چه تمام متناسب با موقعیت مدرسه خود برنامه­ریزی نمایید. ممکن است شما فایلی را خریداری کنید و طرح تدبیر مدارس به هر علتی تغییر کند پشتیبانی مجموعه به گونه­ای است که شما میتوانید از خدمات پس از خرید این محصول به طرز فوق العاده ای بهره مند شوید. یعنی پس از خرید محصول میتوانید به دانلود رایگان صورت جلسات طرح تدبیر و دانلود رایگان طرح تدبیر بپردازید. این پشتیبانی از محصول در کمتر فروشگاه فروش فایل طرح تدبیری به چشم میخورد. این ویژگی و جامعیت و همه پوشی محصول ما سبب افزایش طرفداران ما شده است. موارد موجود در فایل شامل 6 فصل است. این 6 فصل شامل مقدمه، اطلاعات مدرسه، مشخصات کارکنان مدرسه، تقویم اجرایی و برنامه سالانه، گام های تدوین برنامه سالانه و در آخر فصل ضمائم و اسناد است. برنامه ویژه مدرسه یا به اختصار بوم پکیجی عالی برای راهنمایی و حل مشکلات و دغدغه­های شما عزیزان است. بوم یک پکیج منحصر به فرد است که 29 نمونه برنامه دارد که معلمان میتوانند در روند کاری خود از آنها الگو بگیرند. همچنین بوم 28 برنامه آماده نیز دارد این جامعیت در این پکیج جای هیچگونه شبه و سوالی را در ذهن خوانندگان باقی نمیگذارد.

  سامانه همگام در برنامه طرح تدبیر
  سامانه همگام در برنامه طرح تدبیر

  گاه در بین معلمان و مدیران شاهد مواردی از این قبیل هستیم که من برنامه­ریزی خوبی داشتم اما متاسفانه ارزشیابی خوبی در مورد کارم صورت نگرفته است و یا مورد بی لطفی قرار گرفته­ام. متاسفانه در پاسخ به این عزیزان باید گفت برنامه­ریزی نیازمند به تخصص و مطالعات فراوانی دارد و گاه از عهده برخی خارج است. اگر شما مایلید تا بهترین نمره ارزشیابی خود را کسب کنید، پیشنهاد ما به شما این است که در روند برنامه­ریزی طرح تدبیر ریسک نکنید. با خرید این فایلها علاوه بر برخورداری از پشتیبانی در ارسال فایلهای تکمیلی بهترین عملکرد را در مسیر پیشرفت خود و مدرسه شاهد خواهید بود و بالاترین نمره ارزشیابی را نیز کسب خواهید کرد. در هر حال جامعه نیازمند پیشرفت است و اگر در مسیر پیشرفت جامعه همگام نشویم، به زودی از روند رشد خارج خواهیم شد، و این امر بر هیچکس پوشیده نیست. بنابراین طلب کمک از یکدیگر برای رشد و شکوفایی بهترین روند در این مسیر است. فایلهای آماده طرح تدبیر کمکی است در جهت رشد و شکوفایی معلمان و نسل آینده.

  فایلهای آماده طرح تدبیر کمکی است در جهت رشد و شکوفایی معلمان و نسل آینده

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۸ رای

  نویسنده

  عطیه عبد اللهی
  به نام خدا .عطیه عبدالهی هستم.شور بسیار زیادی به آموزش دارم.بیشترش به خاطر اینکه تو خانواده فرهنگی بدنیا اومدم و خودمم معلمم.باتوجه به مهارتی که در کامپیوتر دارم و تجربیات پدر و مادرم که از پیشکسوتان آموزش وپرورش هستند سعی دارم مطالب آموزشی با کیفیت مربوط به آموزش و مدرسه رو برای تمامی معلمین،مدیران،ومعاون و حتی دانش آموزان کشورم قرار بدم.ذوق و توانایی من و تجربیات والدینم باعث شده قلمم پر از شوق و البته تجربه باشه.در بخش نظرات میتونین دیدگاهتونو نسبت به قلم من بنویسید.پیشاپیش سپاسگزار شما عزیزان هستم.